A Fogarasy Mihály Műszaki Líceum épülete Gyergyószentmiklóson, Székelyföld egykori kereskedelmi központjában található. Az intézmény gyökerei egészen 1876-ig nyúlnak vissza, amikor Fogarasy Mihály püspök megalapította a Leánynevelő Intézetet egy, a Kapdebó örmény családtól vásárolt, majd a helyiek által a püspökségnek adományozott telken. Az építkezések nagyrészt 1875-ben fejeződtek be, és az iskola ünnepélyes átadására 1876-ban került sor.
Az intézmény gyorsan növekedett, az első húsz évben megháromszorozódott a diákok létszáma, ami szükségessé tette a bővítést. Az első nagyobb bővítés Ferenczi Károly esperes és iskolaigazgató nevéhez fűződik, 1892-ben, a polgári iskola beindításával egy időben. A ma is ismert formáját az iskola Görög Joachim örmény-katolikus plébános és iskolaigazgató kezdeményezésére az 1926 és 1938 közötti "nagy bővítés" során nyerte el.
Az iskola történetében fordulópontot jelentett 1948. augusztus 3-a, amikor a kommunista rendelet értelmében az összes felekezeti és magániskola állami fenntartásba került.
Évtizedekkel később, 2003-ban a gyergyószentmiklósi római-katolikus egyház visszakapta az iskolaépületet. Végül, 2012 végén az iskola felvette alapítója, Fogarasy Mihály püspök nevét, így lett a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum, mely azóta is fontos szerepet tölt be a helyi oktatásban.